פורום-לאקטואריה-ולכלכלה

מרבית הישראלים הבוגרים מבינים היטב את חשיבות נושא הפנסיה. ובכל זאת, רק מעטים מהם בקיאים בנעשה בתיק הפנסיוני שלהם. במציאות של ימינו, בה תקופת הפנסיה הולכת ומתארכת על חשבון שנות העבודה הפעילה, לנושא חשיבות עליונה, וכל שינוי קל עשוי להסתכם בעשרות אלפי שקלים. בכתבה הבאה נתרכז באחד מנושאי העבודה המרכזיים של כל אקטואר – נושא הפנסיה. נבין מה עומד לנגד עיניו של איש המקצוע, אילו מסלולי פנסיה קיימים וכיצד אפשר לנהל תהליך חכם, יעיל ומהיר שיחסוך להם כספים רבים? אקטואר לפנסיה – כל מה שחשוב לדעת.

אקטואר לפנסיהעבודתו של האקטואר

מהי, הלכה למעשה, עבודתו של אקטואר? ובכן, איש מקצוע זה עוסק במגוון תתי נושאים, בראשם כל נושא חלוקת הרכוש לאחר גירושין, אך לא רק. עוד בין שירותיו המקצועיים ניתן למצוא חוות דעת אקטוארית ומקצועית לבית המשפט, עדות מומחה בתחומים כלכליים שונים, היוון קצבאות לביטוח לאומי, בדיקות והערות לחוות דעת של מומחים וכאמור – חישובי פנסיה לצרכים כאלו ואחרים, הוי אומר, אקטואר לפנסיה.

תחילתו של תהליך הבדיקה הכלכלית

אם אינכם בטוחים לגבי מסלול הפנסיה שלכם, חוששים שהיעדר הידע שלכם גורם לכם להפסיד כספים וחשים צורך לעשות סדר בבלגן, הגיע הזמן לבחור אקטואר לפנסיה, ויפה שעה אחת קודם.  חשוב להשיג את פרטי המידע הנדרשים לשם זרימה תקינה של עבודתו.  זכרו שהשאלה הראשונה שתעמוד לנגד עיניו של איש המקצוע היא מהי עבודתו של הלקוח שמולו ומה התכנית הפנסיונית לה הוא זכאי. לכן, היערכו מבעוד מועד מול המעסיק שלכם ומנעו עיכובים מיותרים.

סוגי פנסיות בישראל

בישראל פועלים מספר מסלולים פנסיונים מרכזיים, אשר לכל אחד מם מאפיינים משלו, יתרונות מסוימים ומגרעות שונות לעומת האחרים. בואו נעבור על מסלולים אלו בקצרה: ראשית, הפנסיה של עובדי המגזר הציבורי נקראת פנסיה תקציבית, כשבמרכזה – הפרשת 2% מסך הסך על כל שנת וותק, עם מגבלה של 70%. לעובדים אלו זכויות כספיות נוספות, כגון פדיון ימי מחלה, מענקי פרישה ועוד; פנסיה מכוח הסכמי עבודה מיועדת לאנשים המועסקים על ידי המדינה באופן עקיף, דוגמת עובדי חברת החשמל, רשות הדואר וכו'. במקרה הזה, כל ארגון קובע לעצמו את תנאי הפנסיה, ואקטואר משמש, לעיתים קרובות, יועץ בנושא זה; מסלול פנסיה פופולארי נוסף הוא קרן פנסיה וותיקה, אשר נכלל בו כל מי שהצטרף לאחת מקרנות הפנסיה עד שנת 94'. מסלול זה כולל שני תתי-מסלולים, אשר על אקטואר לפנסיה להכיר היטב על מנת לבצע תחשיב מקצועי ומדויק. אגב, החל מחודש פברואר 2015, נכנס לתוקפו חוק חלוקת חיסכון פנסיוני אשר חוקק חצי שנה קודם-לכן, ואשר קבע כללים חדשים לחלוקה מאוזנת של חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו. בקשו מאיש המקצוע שלכם הסבר לגבי חוק חשוב זה.

קראו עוד:

גנבו לי את הפנסיה!

הלכת אלחבאנין – צריכים אקטואר לוחם!