פורום-לאקטואריה-ולכלכלה

אקטואר לפנסיה

מרבית הישראלים הבוגרים אינם יודעים מה לעשות כאשר הם מגלים שהמעסיק שלהם לא הפריש להם פנסיה או לא הפריש פנסיה בהתאמה מלאה לצווי ההרחבה הקיימים. פעמים רבות גילוי זה נעשה רק לאחר זמן מה וזאת משום שישראלים רבים בודקים את הנעשה בתיק הפנסיוני שלהם לעיתים רחוקות.

במציאות של ימינו, מציאות בה תקופת הפנסיה הולכת ומתארכת על חשבון שנות העבודה הפעילה, לנושא חשיבות עליונה, וכל שינוי קל עשוי להסתכם בעשרות אלפי שקלים. בכתבה הבאה נתרכז באחד מנושאי העבודה המרכזיים של כל אקטואר – נושא הפנסיה. נבין מה עומד לנגד עיניו של איש המקצוע ומה ניתן לעשות באותם מצבים בהם אדם זה או אחר מגלה שהמעסיק שלו לא הפריש לו לקרן הפנסיה או שלא הפריש את אותו הסכום אותו הוא חייב בהתאמה לצווי ההרחבה הקיימים. אקטואר לפנסיה – כל מה שחשוב לדעת.

עבודתו של האקטואר

אקטואר עוסק במדע האקטואריה ומשתמש בטכניקות סטטיסטיות ומתמטיות על מנת לפתור בעיות שונות בתחום הפנסיה ותחומים נוספים. מהי, הלכה למעשה, עבודתו של האקטואר? ובכן, איש מקצוע זה עוסק במגוון תתי נושאים, בראשם כל נושא חלוקת הרכוש לאחר גירושין, אך לא רק. בין שירותיו המקצועיים ניתן למצוא גם חוות דעת מקצועיות לבית המשפט, עדות מומחה בתחומים כלכליים שונים, היוון קצבאות לביטוח לאומי, בדיקות והערות לחוות דעת של מומחים וכאמור מתן חוות דעת שעוסקת במצבים שבהם המעסיק לא הפריש לפנסיה, או לא הפריש לפי צווי הרחבה. במאמר זה נתמקד בשניים האחרונים.

פנסיה צווי הרחבה אקטואר פנסיה

חוות דעת אקטוארית נדרשת פעמים רבות במצבים בהם מעסיק לא הפריש סכומים לפנסיה כפי שהוא חויב על פי צו הרחבה. צו הרחבה העוסק בכל הקשור אל הגדלת ההפרשות לביטוח פנסיוני במשק נכנס לתוקף ב– 3 לאפריל של שנת 2016 ובו נכלל פירוט מדויק אודות שיעור התשלומים המדויק לקרן הפנסיה או לקופת הביטוח. הפירוט כולל את כל הקשור אל שיעור הניכוי מהעובד למטרת תגמולים, תשלום המעסיק למטרת תגמולים, ותשלום המעסיק למטרת פיצויי פיטורין.

אם אינכם בטוחים לגבי מסלול הפנסיה שלכם, חוששים שאתם מפסידים כספים וחשים צורך לעשות סדר בבלגן, הגיע הזמן לבחור אקטואר, ויפה שעה אחת קודם. באם אתם מקבלים דו"ח של קרן הפנסיה ובו רשום לכם שיש לכם יתרה בגין עודף אקטוארי או שאתם חושדים שהמעסיק שלכם לא הפריש לכם את סכומי הפנסיה המגיעים לכם ואתם מקבלים דו"ח בו מופיע גירעון אקטוארי, הגיע הזמן לפנות אל אקטואר לפנסיה.

פנסיות בישראל

בישראל פועלים מספר מסלולים פנסיונים מרכזיים, אשר לכל אחד מהם מאפיינים משלו, יתרונות מסוימים ומגרעות שונות לעומת האחרים. בואו נעבור על מסלולים אלו בקצרה: ראשית, הפנסיה של עובדי המגזר הציבורי נקראת פנסיה תקציבית, כשבמרכזה – הפרשת 2% מסך הסך על כל שנת וותק, עם מגבלה של 70%. לעובדים אלו זכויות כספיות נוספות, כגון פדיון ימי מחלה, מענקי פרישה ועוד; פנסיה מכוח הסכמי עבודה מיועדת לאנשים המועסקים על ידי המדינה באופן עקיף, דוגמת עובדי חברת החשמל, רשות הדואר וכו'. במקרה הזה, כל ארגון קובע לעצמו את תנאי הפנסיה, ואקטואר פנסיה יוכל לבדוק האם ההפרשים לפנסיה מתנהלים כהלכה, מבחינת המעסיק. מסלול פנסיה פופולארי נוסף הוא קרן פנסיה וותיקה, אשר נכלל בו כל מי שהצטרף לאחת מקרנות הפנסיה עד שנת 94'. מסלול זה כולל שני תתימסלולים, אשר על האקטואר פנסיה להכיר היטב על מנת לבצע תחשיב מקצועי ומדויק.

אקטואריה בדיני משפחה

עוד בנושא:

גנבו לי את הפנסיה

סוגי חוות דעת אקטואריות

חוק חלוקת חיסכון פנסיוני